Język oksapmin używany na Papui-Nowej Gwinei wyróżnia się od innych bardzo ciekawą cechą. W większości miejsc świata, choć oczywiście nie wszędzie, podstawowym systemem liczbowym jest system dziesiętny. Używane są także inne, ale zwykle oparte np. na pełnych dziesiątkach lub innych „okrągłych liczbach”. W języku oksapmin tymczasem wykorzystuje się system oparty na liczbie 27, a do liczenia używa się… części ciała. Poczynając od kciuka prawej dłoni, przez jej kolejne palce, prawe ramię i przedramię, elementy głowy i twarzy aż do małego palca lewej ręki, odlicza się kolejne liczby aż do numeru 27. Nie wiadomo, dlaczego użytkownicy języka oksapmin nie poszli dalej i nie doliczyli we wspomniany sposób np. do 30, faktem jednak pozostaje, że jest to dość osobliwy, ale mimo wszystko użyteczny system. Poniższa znaleziona w Internecie grafika pozwoli to zwizualizować.
Współcześnie w papuaskich szkołach naucza się obu systemów liczbowych – tradycyjnego oraz dziesiętnego, przywiezionego przed laty przez kolonizatorów. Tamtejsi uczniowie mogą dzięki temu w łatwy sposób funkcjonować w tradycyjnej kulturze, którą mocno promuje rząd Papui-Nowej Gwinei, a jednocześnie bez problemu dogadują się z użytkownikami innych języków i systemów. Jest to ciekawy przykład połączenia tradycji z nowoczesnością i poszanowania dla obu tych wartości.
W biznesie nie ma miejsca na niedopowiedzenia i niepewność, dlatego w przypadku międzynarodowych transakcji warto jest dopilnować najdrobniejszych szczegółów. Z chęcią wesprzemy Was w tym i skrupulatnie przetłumaczymy wszystkie dokumenty, dbając o poprawność językową i merytoryczną, a także o to, by liczby się zgadzały.
Czekamy na Was w naszym biurze Art of Translation pod numerem +48 585 500 132 oraz 517 416 172, a także pod adresem biuro@artoftranslation.pl.
Dodaj komentarz