Skąd wziął się cukier w Europie? Na to pytanie można uzyskać odpowiedź, analizując dokumenty i znaleziska archeologiczne, dokumentujące podboje z okresu starożytności oraz handel mieszkańców Starego Kontynentu z przedstawicielami starożytnych i średniowiecznych ludów, plemion i narodów arabskich. Pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z cukrem był prawdopodobnie któryś z żołnierzy Aleksandra Macedońskiego po podboju Indii. Za pośrednictwem armii wielkiego władcy informacja o jego wykorzystaniu dotarła w nasz rejon świata, ale jego upowszechnienie nastąpiło dopiero po kolejnych kilku wiekach.
Początkowo cukier nazywano solą indyjską, jednak z czasem zaczęto coraz częściej wykorzystywać na jego określenie arabski wyraz سكر (sukkar) oraz jego lokalne warianty. Słowo to przeniknęło do wielu europejskich języków, w tym do tak odmiennych od pozostałych węgierskiego (cukor) czy fińskiego (sokeri). Zjawisko obecności niemal identycznego słowa w różnych, niespokrewnionych ze sobą językach, pozwala nam na prześledzenie tego, jak i którędy cukier rozpowszechniał się w Europie. W ten właśnie sposób językoznawcy ramię w ramię z historykami oraz archeologami mogą rozjaśniać mroki przeszłości, a także wydobywać na światło dzienne procesy gospodarcze i społeczne, jakie setki i tysiące lat temu ukształtowały dzisiejszy świat.
Język to jeden z najważniejszych elementów tworzących ludzkie społeczności i łączących je ze sobą. Międzynarodowy handel pozwala na rozprzestrzenianie się towarów nieznanych dotychczas na danym terenie. Jego współczesne oblicze, pełne służbowych maili i spotkań internetowych między partnerami z różnych krajów jest całkowicie odmienne od tego ze starożytności czy średniowiecza, ale jedna rzecz pozostała niezmienna. Chcąc współpracować z przedstawicielami innych narodów, musimy albo znać ich język, albo skorzystać z pomocy tłumacza. Na profesjonalne wsparcie w tym zakresie możecie liczyć w naszym biurze Art of Translation.
Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 585 500 132 i 517 416 172, a także pod adresem mailowym biuro@artoftranslation.
Dodaj komentarz