Dzierzbowron to średniej wielkości wszystkożerny ptak, zamieszkujący naturalnie tereny Australii oraz południowej części Nowej Gwinei. Dzięki działalności człowieka pojawił się także na Nowej Zelandii, Wyspach Salonona oraz Fidżi. Wszędzie tam żyje równolegle z wieloma innymi gatunkami zwierząt, takimi jak ptaki, koty czy psy.
Omawiane ptaki w różnym wieku i w różnych sytuacjach wydają odmienne dźwięki, a badania pokazały, że są one w stanie wydobyć z siebie naprawdę ciekawe i różnorodne odgłosy. Potrafią także podsłuchiwać dźwięki innych ptaków, np. ostrzeżenia przed zagrożeniem, i reagować na nie w odpowiedni sposób. Co więcej, umieją także naśladować innych przedstawicieli ptasiego świata, wprowadzając ich w błąd albo współpracując w zależności od potrzeb. Przeprowadzone kilka lat temu badania wskazują, że dzierzbowrony świadomie naśladują odgłosy ponad 30 innych gatunków ptaków, a według niektórych doniesień potrafią także udawać szczekanie i warczenie psa, miauczenie kota, a nawet… proste ludzkie słowa. Mało które zwierzę osiąga w testach takie wyniki. Nawet jeśli niektóre z powyższych danych okazałyby się nieprawdziwe, to i tak językowe zdolności dzierzbowronów są imponujące.
W naszym biurze Art of Translation nie znamy żadnego ptasiego języka, ale znamy wiele ludzkich. Z przyjemnością wykorzystamy naszą wiedzę, aby przygotować dla Was każde tłumaczenie, jakiego możecie potrzebować. Zapraszamy do kontaktu pod numerem +48 585 500 132 oraz 517 416 172, a także pod adresem biuro@artoftranslation.pl.
Dodaj komentarz